Magyar Katolikus Lexikon > O > ortodox templom

ortodox templom: Bár az ~okban mintegy 1000 éve →ikonosztáz választja el a szert-t végző papságot a néptől, a papság és a nép közösen végzi a lit-t, ami világosan kitűnik a lit. szövegekből és a responzóriumokból. A ppi trónus az ~ közepén áll. - A tp-ban ülőhelyek általában nincsenek, a résztvevők állnak v. térdelnek. Orgona és harmónium, sem más hangszer sincs, hanem a kórus v. kántor énekel. Az egész ~belsőt bizonyos rendszert követve falfestmények fedik, főleg szentírási jelenetekkel. Kiválik közülük Krisztus hármas méltóságának képi megjelenítése: a bejárat felett a Tanító, kezében a nyitott evang-os kv-vel; az apszisban a Főpap (többnyire az apostolokat áldoztató); a kupolából a Pantokrátor, az utolsó ítélet Királya csukott evang-os kv-vel a kezében. - Az ikonosztáz előtt nagy, sokkarú gyertyatartók állnak (a gyertyaégetés régi ort. szokás), és az ambó, itt olvassák a Szentírást. A keresztelőmedence az ~ hajójában van. P.I.